+4
LKM 8 lipca 2017 18:47
Barcelona....
Carlos Ruin Zafon na stronach "Cienia wiatru" określił ją następująco: "(...) To miasto ma czarodziejską moc (...). Zanim się człowiek obejrzy, wejdzie mu pod skórę i skradnie duszę".
Bez wątpienia jest to jedno z najbardziej ekscytujących miast na świecie: urzeka atmosferą, baśniową architekturą Gaudiego, jedną z najlepszych (* jeśli nie najlepszą) kuchnią, długimi piaszczystymi plażami....
Każdy pokocha Barcelonę za coś innego i za czym innym będzie tęsknił. Włócząc się po centralnym placu Placa Catalunya, zawsze zatłoczonej La Rambli, tłumnych nadmorskich promenadach lub nieco spokojniejszych i zacisznych uliczkach i zaułkach Barri Gotic lub Passeig de Gracia odkryjemy swoją Barcelonę, która najbardziej do nas przemówi.
W tym roku Barcelona miała być jednak nie celem podróży samym w sobie, a jedynie krótkim przystankiem w dalszej dłuższej drodze - pierwszy raz przez Atlantyk.

Na początek - Barcelona. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. W telegraficznym skrócie Barcelona to m.in.:
Park Güell.


... z którego rozciąga się panoramiczny widok praktycznie całego miasta...


... oraz śródziemnomorska kuchnia, w której dominującym elementem są m.in. owoce morza - na zdjęciu poniżej obiad w jednej z restauracji na targu La Bougeria w Barcelonie:


Pobyt w Barcelonie jest zawsze zbyt krótki, aby w pełni nacieszyć i nasycić się atmosferą Hiszpanii.
Niemniej jednak Barcelona stanowiła jedynie przedsmak dalszej podróży.
Od czerwca bieżącego roku z lotniska El Prat w Barcelonie zaczęła latać nowa tania linia o nazwie LEVEL. Dzięki informacji, zamieszczonej na www.fly4free.com https://www.fly4free.pl/hit-super-tanie-przeloty-do-dominikany-z-barcelony-za-757-pln/ skorzystaliśmy z okazji i zarezerwowaliśmy bilety z Barcelony do Punta Cana na pierwsze dni lipca.

Scenariusz podróży wyglądał następująco:
*) 01 lipca, godz. 16.40 - wylot z Barcelony do Punta Cana na Dominikanie (linia LEVEL)
*) 01 - 05 lipca - pobyt na Dominikanie (Punta Cana / Bavaro)
*) 05 lipca, godz. 22.10 - powrót z Punta Cana do Barcelony (linia LEVEL)
*) po przylocie do Barcelony - kilka godzin na zregenerowanie sił po 8,5 godzinnym locie i pożegnanie się z Barceloną. Późnym wieczorem - wylot z Barcelony.

1 lipca - lotnisko El Prat w Barcelonie, Terminal 1:


Ponad 8,5 godzinny lot minął bardzo przyjemnie - być może to dzięki temu, że odbył się na pokładzie szerokokadłubowego Airbusa A330-200.


Wylot z Barcelony odbył się o 16.40 - przylot na Dominikanę o 19.50 czasu miejscowego (czyli uwzględniając 6-godzinną różnicę czasu pomiędzy Europą i Karaibami - o godz. 01.50 czasu środkowoeuropejskiego).

Po szybkim transferze z lotniska w Punta Cana do Bavaro, zameldowaliśmy się w hotelu. Wybór padł na Hotel Tropicana w ścisłym centrum Bavaro (poniżej kilka zdjęć):
To, co przyciąga jak magnes turystów z całego świata na Dominikanę, to pocztówkowe białe plaże z pudrowo miękkim piaskiem, kokosowe palmy schylające się do szmaragdowego morza, słońce i dźwięki merengue, pełna egzotyka, tropikalne niebo dla kochających karaibską żywiołowość i niepowtarzalne krajobrazy.

Jedno z wejść na plażę:


Poniżej kilka zdjęć plaż w Bavaro i Correctico:
3,5 dniowy pobyt w Bavaro wydaje się dość krótki, aby w pełni nacieszyć się urokiem Karaibów, chociażby m.in. takimi zachodami słońca:
05 lipca o godz. 22.10 wylecieliśmy z Dominikany do Barcelony:

Powrót na Lotnisko El Prat w Barcelonie (Terminal 1)


Dominikana.... "(...) to miejsce ma czarodziejską moc (...). Zanim się człowiek obejrzy, wejdzie mu pod skórę i skradnie duszę".
Oby było więcej takich "złodziei" ;-).

Dodaj Komentarz

Komentarze (20)

monika75 18 lipca 2017 00:16 Odpowiedz
My lecieliśmy Levelem 28.06, dolot do Barcelony Easy Jet, powrót z Barcelony Ryanair do Warszawy 14 dni w hotelu VIk ARENA Blanca. Polecamy:)
dzadzax 18 lipca 2017 18:38 Odpowiedz
a jak dotarliście z lotniska do hotelu??tzn jaki transfer i za ile??
lkm 18 lipca 2017 22:58 Odpowiedz
dzadzaxa jak dotarliście z lotniska do hotelu??tzn jaki transfer i za ile??
- jeśli pytasz o transfer z lotniska w Punta Cana, polecam skorzystanie z opcji rezerwacji transferu na booking.com (nocleg w Hotelu Tropicana Deluxe rezerwowałem na www.booking.com - po dokonaniu rezerwacji istnieje możliwość wykupienia - za pośrednictwem firmy Mozio - przejazdu z lotniska do hotelu). Dostępne są różne opcje transferu - od zwykłej taksówki po tzw. transfer dzielony - czyli przejazd busem (np. 5-7 osób), który dowozi Ciebie pod wskazany adres. Łącznie za transfer w dwie strony (z i na lotnisko) zapłaciłem około 41 złotych / osoby (dla porównania - zwykła taksówka - koszt 35 $).
lkm 18 lipca 2017 22:59 Odpowiedz
lkm
dzadzaxa jak dotarliście z lotniska do hotelu??tzn jaki transfer i za ile??
- jeśli pytasz o transfer z lotniska w Punta Cana, polecam skorzystanie z opcji rezerwacji transferu na booking.com (nocleg w Hotelu Tropicana Deluxe rezerwowałem na www.booking.com - po dokonaniu rezerwacji istnieje możliwość wykupienia - za pośrednictwem firmy Mozio - przejazdu z lotniska do hotelu). Dostępne są różne opcje transferu - od zwykłej taksówki po tzw. transfer dzielony - czyli przejazd busem (np. 5-7 osób), który dowozi Ciebie pod wskazany adres. Łącznie za transfer w dwie strony (z i na lotnisko) zapłaciłem około 41 złotych / osoby (dla porównania - zwykła taksówka - koszt 35 $).
dzadzax 20 lipca 2017 22:21 Odpowiedz
dziękuję za rozwianie moich obaw co do oferowanych cen i transferów przez Mozio-trochę zbiły mnie z tropu te niewielkie ceny w porównaniu do taxi, a w praktyce kierowcy którzy was odbierali czekali na was w hali przylotów z kartką i waszym nazwiskiem czy może mają wydzielony punkt spotkań przed wyjściem z terminala??a zapytam się jeszcze o najlepszy sposób na wydostanie się z lotniska terminal 1 Barcelona El Prat na miasto i z powrotem??komunikacja miejska???
lkm 21 lipca 2017 13:43 Odpowiedz
Ceny na Mozio również wydawały mi się nieco podejrzanie niskie (w porównaniu do cennika taksówek), ale faktycznie łączna cena była taka, jak podana w momencie dokonywania rezerwacji. Po dokonaniu rezerwacji na stronie Mozio, w ciągu kilku minut dostaliśmy e-mail z kodem potwierdzenia oraz informację, gdzie ma czekać na nas na lotnisku przedstawiciel ww. firmy. Po wylądowaniu w Punta Cana i następnie przejściu całej procedury po przylocie (przejazd autobusami do terminala, zakup tzw. karty turystycznej (koszt 10$), kontrola paszportowa), trafiliśmy do hali przylotów, gdzie czekało kilkunastu przedstawicieli różnych firm transportowych. Pracownika firmy Mozio trudno byłoby nie zauważyć - trzymał tabliczkę z nazwą firmy i był ubrany w pomarańczowy służbowy uniform. Porównał jedynie nasz kod rezerwacji z widniejącym u niego na liście i wskazał miejscu gdzie mamy poczekać na pozostałych pasażerów (był to przejazd 7 osobowym busem, jednak w praktyce jechaliśmy łącznie w 5 osób). c.d.n.
lkm 21 lipca 2017 13:50 Odpowiedz
Od chwili spotkania z pracownikiem Mozio do wejścia do busa minęło nie więcej niż 10 minut. Transfer w drodze powrotnej (na lotnisko): w e-mailu otrzymanym od Mozio zawarta była informacja, aby najpóźniej 24 godziny przed określoną i wybraną przez nas godziną transferu z hotelu na lotnisko, należało skontaktować się telefoniczne z firmą Mozio i potwierdzić transfer. Transfer na lotnisko również odbył się klimatyzowanym busem dla 7-osób. Kierowca sprawdza jedynie nasz kod rezerwacji z widniejącym u niego na liście. Mimo, iż miał to być tzw. przejazd dzielony (po drodze miały być zabrane inne osoby spod innych hoteli), okazało się, że w drodze na lotnisko cały bus mieliśmy do własnej dyspozycji ;-). Przejazd na lotnisko zajął około 35-40 minut (ze względu na popołudniowe korki na drogach) - zazwyczaj jest to około 25-30 minut.
lkm 21 lipca 2017 13:59 Odpowiedz
Natomiast w kwestii transportu z Terminala 1 w Barcelonie, jest kilka opcji: 1) taxi (nigdy nie korzystałem) - ze względu na cenę, tzn. około 25 - 30 euro; 2) Aerobus - kursujący pomiędzy Terminal 1 a Placa Catalunya - cena biletu w jedną stronę to 5,90 euro. 3) metro - lotnisko nie ma bezpośredniego połączenia z centrum Barcelony (konieczna jest przesiadka). Dodatkowo konieczne jest wykupienie specjalnego biletu na metro (jeśli dobrze pamiętam, to jest to bilet "Aeroport" i kosztuje 4,50 euro). Jadąc metrem z lotniska należy się przesiąść na jednej ze stacji (np. Torrasa - i następnie wsiąść w linię czerwoną, która zawiezie nas na Placa Catalunya). 4) pociąg + metro: pomiędzy terminalem T1 i T2 kursuje bezpłatny autobus. Po dotarciu do T2 kierujemy się na stację pociągu Renfe. Polecam kupić bilet T-10 (uprawnia do 10 przejazdów komunikacją miejską, w tym również pociągiem). Dojeżdżamy na stację Barcelona Sants i następnie kierujemy się na stację zielonej linii metra
lkm 21 lipca 2017 14:00 Odpowiedz
Szczegółowe informacje o opcjach transportu z lotniska (terminal T1 oraz termial T2) są opisane na ponizszej stronie: http://www.zbarcelony.pl/barcelona-el-prat-airport-transport-dojazd-centrum-barcelona-t1/
dzadzax 22 lipca 2017 00:25 Odpowiedz
lkmSzczegółowe informacje o opcjach transportu z lotniska (terminal T1 oraz termial T2) są opisane na ponizszej stronie: http://www.zbarcelony.pl/barcelona-el-prat-airport-transport-dojazd-centrum-barcelona-t1/
Dziękuję za bardzo wyczerpującą odpowiedź,my wybieramy się w podobną trasę w listopadzie
lkm 22 lipca 2017 13:17 Odpowiedz
Dziękuję za bardzo wyczerpującą odpowiedź,my wybieramy się w podobną trasę w listopadzie Szczerze polecam - na pewno będziecie zadowoleni ;-). Jednak, abyście nie poczuli się zawiedzeni i rozczarowani (np. tym, jak wygląda plaża i otoczenie hotelu), nie polecam rezerwacji noclegu w części Bavaro na odcinku plaży od Hotelu "Whala!Bavaro" do hotelu "B&B Playa Matilde". Co prawda nie nocowałem w żadnych z ww. hoteli, więc nie mogę ocenić ich standardu, jednak, niestety, ale szczególnie przy hotelu "Whala!Bavaro" plaża jest bardzo zaniedbana i zupełnie niepodobna do zdjęć Dominikany, które zamieszczone są chociażby na fly4free. Z kolei idąc brzegiem morza dalej (w kierunku hotelu "Playa Matilde" w morzu umieszczone są olbrzymie falochrony, które również nie dodają uroku. Oprócz tego, mimo że sam hotel "B&B Playa Matilde" wygląda z zewnątrz całkiem dobrze i znajduje się 30-40 metrów od plaży, to jednak z obu stron sąsiaduje z rozwalającymi się betonowymi barakami.
janeczek 7 sierpnia 2017 09:48 Odpowiedz
Czy w Level airlines akceptują mobilne karty pokładowe
lkm 8 sierpnia 2017 12:32 Odpowiedz
janeczekCzy w Level airlines akceptują mobilne karty pokładowe
Niestety, nie potrafię udzielić odpowiedzi na to pytanie. Na lotnisku w Barcelonie próbowałem odprawić się w kiosku self check-in, jednak po wpisaniu kodu rezerwacji i zeskanowaniu paszportu pojawiał się komunikat o błędzie systemowym (podobna sytuacja miała miejsce po zmianie jednego kiosku self check na inny). Pracownik Iberii poinformował nas, że Level jest linią działającą od czerwca i niestety występuje jeszcze problem z odprawą samoobsługową. Przy wylocie z Barcelony (i następnie podczas odprawy w Punta Cana w drodze powrotnej do Barcelony) możliwa była jedynie tradycyjna odprawa - karty pokładowe otrzymaliśmy na lotnisku.
lkm 8 sierpnia 2017 12:40 Odpowiedz
janeczekCzy w Level airlines akceptują mobilne karty pokładowe
Wracając jeszcze do kwestii odprawy..... Po wejściu na stronę https://www.flylevel.com/ i próbie dokonania odprawy, strona automatycznie przekierowuje nas na stronę Iberii. Nie wiem, jak to wygląda obecnie, ale w lipcu strona Level przekierowywała nas na dość prymitywnie wyglądającą polskojęzyczną stronę Iberii, na której praktycznie nie można było wybrać ani miejsca w samolocie, ani np. bagażu. Podczas odprawy na lotnisku poprosiliśmy pracowników Iberii / Level o przydzielenie miejsc obok siebie - wszystko odbyło się bez najmniejszego problemu (i w dodatku bezpłatnie ;-).
janeczek 10 sierpnia 2017 16:06 Odpowiedz
lkm
janeczekCzy w Level airlines akceptują mobilne karty pokładowe
Wracając jeszcze do kwestii odprawy..... Po wejściu na stronę https://www.flylevel.com/ i próbie dokonania odprawy, strona automatycznie przekierowuje nas na stronę Iberii. Nie wiem, jak to wygląda obecnie, ale w lipcu strona Level przekierowywała nas na dość prymitywnie wyglądającą polskojęzyczną stronę Iberii, na której praktycznie nie można było wybrać ani miejsca w samolocie, ani np. bagażu. Podczas odprawy na lotnisku poprosiliśmy pracowników Iberii / Level o przydzielenie miejsc obok siebie - wszystko odbyło się bez najmniejszego problemu (i w dodatku bezpłatnie ;-).
Czy polecasz hotel Tropicana na tyle że wybrałbyś go jeszcze raz. Czy na odprawę w Punta Cana trzeba przeznaczyć standardową ilość czasu.
lkm 16 sierpnia 2017 15:09 Odpowiedz
Czy polecasz hotel Tropicana na tyle że wybrałbyś go jeszcze raz. Czy na odprawę w Punta Cana trzeba przeznaczyć standardową ilość czasu. Tak, jeśli miałbym ponownie wybrać hotel podczas kolejnego pobytu na Dominikanie, byłby to Tropicana Deluxe. Za wyborem tego samego hotelu przemawia dobra lokalizacja (w centrum Bavaro, blisko do sklepów, restauracji, marketu, ...) oraz warunki w samym hotelu (bardzo miła i pomocna obsługa, niewielka ilość innych gości - a dzięki temu cisza, spokój; balkon/taras z palmami na wyciągnięcie ręki). W kwestii odprawy na lotnisku w Puntra Cana - byliśmy około 3 godziny przed wylotem - po przejściu wszystkich formalności (tzn. oczekiwanie w kolejce na tradycyjną odprawę, wypełnienie karty migracyjnej, kontrolę paszportową, przejście do gate'u) do wylotu została nam około 1 godzina. Boarding zaczął się około 35 minut przed planowaną godziną wylotu, więc w praktyce mieliśmy około 30 minut na posiłek / zakupy w strefie wolnocłowej.
qalla 4 stycznia 2018 17:01 Odpowiedz
lkmCzy polecasz hotel Tropicana na tyle że wybrałbyś go jeszcze raz. Czy na odprawę w Punta Cana trzeba przeznaczyć standardową ilość czasu. Tak, jeśli miałbym ponownie wybrać hotel podczas kolejnego pobytu na Dominikanie, byłby to Tropicana Deluxe. Za wyborem tego samego hotelu przemawia dobra lokalizacja (w centrum Bavaro, blisko do sklepów, restauracji, marketu, ...) oraz warunki w samym hotelu (bardzo miła i pomocna obsługa, niewielka ilość innych gości - a dzięki temu cisza, spokój; balkon/taras z palmami na wyciągnięcie ręki). W kwestii odprawy na lotnisku w Puntra Cana - byliśmy około 3 godziny przed wylotem - po przejściu wszystkich formalności (tzn. oczekiwanie w kolejce na tradycyjną odprawę, wypełnienie karty migracyjnej, kontrolę paszportową, przejście do gate'u) do wylotu została nam około 1 godzina. Boarding zaczął się około 35 minut przed planowaną godziną wylotu, więc w praktyce mieliśmy około 30 minut na posiłek / zakupy w strefie wolnocłowej.
qalla 4 stycznia 2018 17:06 Odpowiedz
Czy przy wylocie z Punta Cana Level-em pobierana jest na lotnisku opłata 20$/osoba? Czytałem gdzieś że obowiązuje tzw departure tax?
lkm 5 stycznia 2018 00:02 Odpowiedz
qallaCzy przy wylocie z Punta Cana Level-em pobierana jest na lotnisku opłata 20$/osoba? Czytałem gdzieś że obowiązuje tzw departure tax?
Płaciłem jedynie 10$ za tzw. tourist carc (można ją kupić on-line i wydrukować lub bezpośrednio po przylocie na lotnisku). Natomiast przed wylotem z Dominikany nie miałem już żadnych dodatkowych opłat (np. wspomnianego przez Ciebie departurte tax w wysokości 20$). Na forach internetowych znalazłem informację, że tzw. departure tax jest (lub nie jest) wliczony w cenę biletu lotniczego - jeśli ww. opłata jest zawarta w cenie biletu, to przed wylotem z Dominikany nie musisz już nic płacić (niestety nie mam pojęcia, w jaki sposób można sprawdzić, czy ww. opłata jest zawarta w cenie biletu czy też nie). P.S. jeśli musiałbyś uiścić departure tax, to należy płacić tylko w gotówce w dolarach amerykańskich.
lkm 5 stycznia 2018 00:05 Odpowiedz
lkm
qallaCzy przy wylocie z Punta Cana Level-em pobierana jest na lotnisku opłata 20$/osoba? Czytałem gdzieś że obowiązuje tzw departure tax?
p.s. w poprzedniej odpowiedzi pisząc w pierwszym zdaniu touris carc miałem na myśli oczywiście TOURIST CARD ;-). Przesyłam link do strony, na której można kupić ww. kartę on-line (i następnie wydrukować przed lotem na Dominikanę: https://www.dgii.gov.do/Tturistaweb/Order-en